Numara taşıma uygulaması iyi geldi

Numara taşıma uygulamasının 9 Kasım'da start almasıyla ekranlar, aynı mesajı veren üç GSM operatörünün reklam savaşına sahne oluyor. Kriz döneminde TV kanallarının yüzünü güldüren reklamların, operatörlere ve abonelere katkısının ne olacağını ise önümüzdeki günler gösterecek. Pazardaki hareketliliği gözlemleyen Medya Takip Merkezi (MTM), TV kanallarında yayımlanan GSM reklamlarını ölçümleyerek rekabetin reklam boyutunu ortaya koydu…

Kasım ayında başlayan "numara değiştirmeden, operatör değiştirebilme" uygulaması, GSM sektöründeki rekabeti zirveye taşıdı. Pazardaki pay dengelerini korumaya ya da değiştirmeye çalışan operatörler, yoğun ve çarpıcı reklam kampanyalarıyla tüketicinin ilgisini çekmeye çalışıyor.

MTM’nin, 12 TV kanalında yaptığı araştırmaya göre, 1 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında üç GSM operatörü, toplam 24 bin 103 reklam spotuyla hedef kitleye seslendi. Bu süre içerisinde yayımlanan toplam 339 bin 383 reklamın, yaklaşık % 7’si GSM operatörlerine aitti.

Operatörler arasında en çok reklam veren firma ise 10 bin 238 spotla Turkcell oldu. Turkcell’i, 8 bin 83 spotla Vodafone ve 5 bin 782 spotla Avea izlediler.

Numara taşımayla ilgili uygulamada geride kalmak istemeyen operatörler, bu dönemde en çok reklamı da, bu uygulamanın duyurusuna ayırdılar. Araştırma süresince yayınlanan reklamların % 56’sı numara taşımayla ilgili olurken, % 44’ü ise çeşitli kampanya ve prestij reklamlarından oluştu.

Numara taşımaya en çok reklam Avea’dan…

Aynı araştırmaya göre, toplamda daha az reklam vermesine rağmen, numara taşıma konusunda en çok reklam Avea’dan geldi. Toplam 5.782 spotla ekranlara gelen Avea, reklamlarının yaklaşık % 81’ini numara taşımaya ayırdı. Bu oran, Turkcell reklamlarında % 44, Vodafone reklamlarında ise % 55 olarak gerçekleşti.

Reklam kampanyalarını basınla destekleyen GMS operatörleri, gazete ve dergilere de çeşitli haberlerle konu oldular. MTM’nin, 1.600 gazete ve dergide yaptığı haber takibinin sonuçlarına göre, 1 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında Turkcell, toplam 1.742 haber ve yazıda yer aldı. Özellikle Mustafa belgeseline sponsor olmaktan vazgeçmesi nedeniyle gündemden düşmeyen Turkcell, numara taşımaya dair haberleriyle de basında sıkça yer buldu. Avea ve Vodafone da, dönem içerisinde numara taşıma konusuyla ilgili gazete ve dergilerde geniş yer aldılar.

GSM operatörlerinin kıyasıya rekabeti, girişimcilere de fırsat yarattı…

Çeşitli kampanya ve tarifenin sunulduğu sektörde en iyi tarifeyi seçmek de artık yetenek gerektiriyor. Bu gelişmeyi bir fırsata dönüştürmek isteyenler ise ilginç sitelerle dikkatleri üzerlerine çekiyor. www.operatorunusec.com ve www.eniyitarife.com; "Hangi operatörü seçsem? Bana en uygun tarife hangisi? Telefon faturamı nasıl düşürürüm? En ekonomik nasıl konuşurum?" sorularına yanıtlar veriyor.

26/11/2008 - mediacatonline.com
 
Numara taşıma uygulaması iyi geldi
25/11/2008
Kasım ayında başlayan "numara değiştirmeden, operatör değiştirebilme" uygulaması, GSM sektöründeki rekabeti zirveye taşıdı...

Taşınan numara sayısı 200 bini geçti
25/11/2008
9 Kasım tarihinde başlayan numara taşınabilirliği uygulaması üzerinden 15 gün geçmesine rağmen taşınan numara sayısı 200 bini geçti....

Numara taşımada bir ilk gerçekleşti
16/11/2008
Dünya uygulamalarında hakim operatörden abone çıkışının yaşandığı numara taşınabilirliğinde Türkiye’de farklı bir sonuç ortaya çıktı...

Numara Taşınabilirliğinden Turkcell Kârlı Çıktı
14/11/2008
Numara Taşınabilirliği’nin ilk 5 gününde tüketicilerin tercihi...

Turkcell numara taşıma verilerini açıkladı
14/11/2008
Telekomünikasyon Kurumu verilerine göre numara taşınabilirliğinin başladığı 9 Kasım tarihinden bugüne 100 binden fazla numara taşındı. Turkcell’in açıkladığı verilere göre numarasını taşıyan 100 bin abonenin...

3 Günde 37 Bin Abone Numarasını Taşıdı
13/11/2008
Telekominikasyon Kurumu tarafından 9 Kasım'da gece yarısı itibariyle uygulamaya giren ...

Vodafone ve Avea İlk Aboneyi Turkcell’den, Turkcell de Avea’dan Aldı
11/11/2008
Cep telefonu operatörleri Vodafone ile Avea ilk taşıma işlemini pazarın lideri Turkcell’den yaptı....

Numara taşımaya rekor başvuru
10/11/2008
Önceki gün başlayan numara taşınabilirliği uygulamasına ilk gün itibariyle rekor bir başvuru gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, dün saat 12.00 itibariyle..

Tüm Haberler