EvTurkcell

Cepten Eve Aramalar Çok Ucuz

Cep telefonundan sabit telefonlarla görüşmek artık evden ev aramaktan daha ucuz. Çünkü EvTurkcell dönemi başladı

Ev telefonundan ev arama devri kapandı. Çünkü EvTurkcell dönemi başladı. Evinizdeyken 8008'i arayın. Ev alanınızı cebinize tanıtın. Evinizdeyken, faturalı hatlı cep telefonunuzla sabit hatları en uygun fiyata aramaya başlayın.

Ücretlendirme
EvTurkcell servisine abone olun, aylık 7,5 YTL sabit ücretle, ev alanı olarak belirlediğiniz yerden yurt içi sabit hatlarla dakikası sadece 5 YKr'ye konuşun. Fiyatlara KDV dahil, ÖİV hariçtir.

EvTurkcell, Hazır Kart aboneleri için de geçerli. Evinizdeyken cepten sabit hatlarla konuşmanın dakikası sadece 1 kontör! Üstelik kontör yükleme şartı da yok!

Katılım Koşulları
EvTurkcell’den yararlanabilmek için, ev alanınızdan 8008'i arayarak abone olmanız yeterli. 8008'i aradığınızda abonelik için yönlendirileceksiniz.

Abonelik onay mesajını aldıktan sonra, ev alanınızdan yurt içi sabit hatlarla konuşma başlattığınızda indirim anonsu duyacaksınız. İndirim anonsunu duyduğunuz her aramada konuşmanız indirimli olacak demektir.

8008 servisi, ilk arama yaptığınız yeri indirimli konuşma yeriniz olarak tanımlar. Bu yüzden, evinizden indirimli konuşabilmek için, 8008’i mutlaka evinizdeyken aramanız gerekir. İndirimli alan olarak nereyi seçmek istiyorsanız, 8008 aramanızı oradan yapmanız gerekir.

Abonelik iptali, tanımlanan alanı değiştirme veya evden indirim anonsunu duyamadığınız alanı indirimli alanınıza ekleme gibi işlemlerini 8008’i tekrar arayarak yapabilirsiniz.

Sık Sorulanlar

Ev olarak belirlediğim yerde indirimli konuştuğumu nasıl anlayacağım?
EvTurkcell servisine aboneliğiniz varsa, indirimli alan olarak belirlediğiniz yerden yurt içi sabit hatlara yaptığınız her aramada “Evde Turkcell’le İndirim” anonsunu duyarsınız. Bu anonsu duyduğunuzda konuşmanız indirimli olacaktır. Eğer evinizde indirim anonsunu duyamıyorsanız, evinizin bu anonsu duyamadığınız alanından 8008'i aramanız yeterli. Gerekli yönlendirmeler sesli yanıt sisteminde yapılır. Böylece indirim anonsunu duyamadığınız alan da indirimli alanınız içine eklenir. Eskiden indirim anonsunu duyduğunuz yerden şimdi anonsu duyamadığınız durumlarda Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni aramalısınız.

Ev alanı olarak belirlediğim yeri istediğim zaman değiştirebilir miyim?
Ev alanı olarak belirlediğiniz bölgeyi 15 günde bir değiştirebilirsiniz. Bu işlemi 15 günde birden daha sık yapmak isterseniz, 8008'i aradığınızda sistem buna izin vermez. Örneğin evinizi değiştirdiğinizde, yeni evinizde yurt içi sabit hatlarla indirimli konuşmak için tekrar 8008'i aramanız yeterli. Yönlendirmeleri takip ederek yeni evinizi indirimli alan olarak tanımlayabilirsiniz.

İndirimli konuşulan tarifeler/kampanyalarla birlikte kullanıldığında öncelik nasıl olacak? (BizBize Canımın 3ü veya Bir Fiyat gibi…)
Eğer her yöne geçerli bedava dakikalarınız yoksa, yurt içi sabit hatlara en avantajlı fiyatı EvTurkcell sunar. Bu yüzden, evden yurt içi sabit hatlara yapılan aramalar EvTurkcell servisi fiyatlarından ücretlendirilir. Her yöne geçerli bedava dakikalarınız varsa, evinizden sabit hatlara yaptığınız konuşmalarda öncelik bedava dakikalarınızdadır. Hem Alo paketleri hem de EvTurkcell’i kullanıyorsanız, öncelik EvTurkcell’dedir. Çünkü size en uygun tarife EvTurkcell’dir.

Numaramı değiştirdim, aboneliğim devam eder mi?
Evet. Numara değişikliği yaptığınızda aboneliğiniz devam eder. Numaranızı devrettiğinizde o numaraya ait olan abonelik iptal olur.

Faturalı hatlarda sabit ücret neden bu kadar fazla? Hazır Kart daha uygun fiyata mı yararlanıyor servisten?
Faturalı hatlarda sabit ücret yüksek, ama dakika fiyatı Hazır Kart’a göre çok daha uygun. Ayrıca talep ettiğimiz sabit ücret, rakip operatörlerin sabit ücretinden de daha düşük. Yani aslında hem faturalı hem de faturasız hatlar için son derece uygun bir servis EvTurkcell.

444’lü çağrı merkezlerini evden aradığımda da indirimli görüşür müyüm?
444’lü çağrı merkezlerini ararken başına alan kodu (0212, 0312 gibi) koyarak arama yaparsanız indirimli görüşürsünüz.

Notlar
EvTurkcell servisi Turkcell bireysel hat kullanıcıları için geçerlidir. EvTurkcell servisi bir tarife değildir. Bu servise abone olmak için mevcut tarifenizi değiştirmeniz gerekmez. Tarifeniz ne olursa olsun, EvTurkcell servisine abone olabilirsiniz.
“Yurt içi sabit hatlarla en uygun fiyata konuşma” söylemi faturalı hatlar için geçerlidir. Karşılaştırmada, ana sabit hat operatörünün, tarifeleri indirimsiz dakika fiyatları baz alınmıştır.
EvTurkcell indirimi sadece yurt içi sabit hatlara yapılan aramalarda geçerlidir. Kıbrıs PSTN ve Global Star hariç tüm yurt içi sabit hat aramaları indirim kapsamındadır.
8008, sadece Turkcell numaralarından aranabilir. 8008 servisini arama ücreti, çağrı başına ön ödemeli hatlar için 2 kontör, faturalı hatlar için 1 SMS ücreti olan 22 YKr’dir. 8008, aynı gün içinde en fazla 5 kere aranabilir. EvTurkcell kampanyası 2 milyon kişiyle sınırlıdır.
EvTurkcell servisi 31 Aralık 2008 tarihine kadar geçerlidir.
Ücretlendirme periyodu Hazır Kart hatlarda dakikada 1 kontör, faturalı hatlarda 6 sn de birdir. İndirimli alanda başlayan ve alan dışında devam eden bir görüşmede, görüşmenin başladığı yer önemlidir. Görüşme, başlatıldığında indirimli ise sonuna kadar indirimli devam eder. Görüşme başladığında (ev alanının dışında başlamış olabilir) indirimsiz ise sonuna kadar indirimsiz devam eder.
Hem Hazır Kart’ta hem de faturalı hatlar için, iptal işleminiz, ayın hangi gününde abone olduysanız tam 1 ay sonrasında gerçekleşir.
Faturalı hat kullanıcıları servise abone olduklarında, 7,5 YTL’lik abonelik ücretleri ilk faturalarına yansır. Servis aboneliklerini iptal etmek istediklerinde abonelik tarihinden itibaren 1 ay sonra servis aboneliği iptal olur.
Turkcell, kampanyalarının tarihlerinde ve/veya ücretlendirmelerinde önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 
Numara taşıma uygulaması iyi geldi
25/11/2008
Kasım ayında başlayan "numara değiştirmeden, operatör değiştirebilme" uygulaması, GSM sektöründeki rekabeti zirveye taşıdı...

Taşınan numara sayısı 200 bini geçti
25/11/2008
9 Kasım tarihinde başlayan numara taşınabilirliği uygulaması üzerinden 15 gün geçmesine rağmen taşınan numara sayısı 200 bini geçti....

Numara taşımada bir ilk gerçekleşti
16/11/2008
Dünya uygulamalarında hakim operatörden abone çıkışının yaşandığı numara taşınabilirliğinde Türkiye’de farklı bir sonuç ortaya çıktı...

Numara Taşınabilirliğinden Turkcell Kârlı Çıktı
14/11/2008
Numara Taşınabilirliği’nin ilk 5 gününde tüketicilerin tercihi...

Turkcell numara taşıma verilerini açıkladı
14/11/2008
Telekomünikasyon Kurumu verilerine göre numara taşınabilirliğinin başladığı 9 Kasım tarihinden bugüne 100 binden fazla numara taşındı. Turkcell’in açıkladığı verilere göre numarasını taşıyan 100 bin abonenin...

3 Günde 37 Bin Abone Numarasını Taşıdı
13/11/2008
Telekominikasyon Kurumu tarafından 9 Kasım'da gece yarısı itibariyle uygulamaya giren ...

Vodafone ve Avea İlk Aboneyi Turkcell’den, Turkcell de Avea’dan Aldı
11/11/2008
Cep telefonu operatörleri Vodafone ile Avea ilk taşıma işlemini pazarın lideri Turkcell’den yaptı....

Numara taşımaya rekor başvuru
10/11/2008
Önceki gün başlayan numara taşınabilirliği uygulamasına ilk gün itibariyle rekor bir başvuru gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, dün saat 12.00 itibariyle..

Tüm Haberler