EkipMobil Kampanyası

EkipMobil Kampanyası

EkipMobil sayesinde şirketinizin daha esnek ve etkin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

EkipMobil sayesinde sahadaki çalışanlarınızın konumunu internet üzerinde veya cep telefonunuzdan tespit edebilir, onları kısa mesajla yönlendirerek şirketinizin daha esnek ve etkin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Üstelik şimdi şirketiniz adına kayıtlı hatlar için EkipMobil'e 12 aylık projelendirme bedeli ödemeden sahip olabilirsiniz.

Kampanya 31 Aralık 2008’e kadar geçerlidir.

Sık Sorulanlar

EkipMobil Kampanyası nedir?
EkipMobil’e sözleşme karşılığında 12 ay abone olursanız proje bedeli yansıtılmayacaktır.

Kampanyadan kimler faydalanabilir?
Kampanyadan kurumsal faturalı abonelerimiz yararlanabilir.

Kampanya hangi tarihe kadar geçerlidir?
Kampanya 31 Aralık 2008 tarihine kadar geçerlidir.

Kampanyaya katılmak için ne yapmak gerekir?
Kampanyaya katılmak için satış yöneticinize, Kurumsal Çözüm Merkezi’ne ya da 444 0 532 Turkcell Müşteri Hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Aboneliğimi 12 aydan önce sonlandırırsam ne olur?
Kampanyaya katıldıktan sonra 12 ay dolmadan EkipMobil aboneliğiniz sonlandırırsanız hat sayınız karşılığı proje bedeli faturanıza yansır.

Notlar
* EkipMobil her tür cep telefonu ile çalışır. Cep telefonu değişikliğine gerek yoktur.
* Servisten faturalı kurumsal hattı olan abonelerimiz yararlanabilir.Faturasız hat abonelerimiz bu servisimizden şimdilik faydalanamamaktadırlar.
* Her türlü şikayetleriniz için Turkcell Kurumsal Müşteri Hizmetleri'ne (444 0 532) başvurabilirsiniz.
* Servise erişememeniz farklı sebeplerden olabileceğinden 444 0 532 numaralı Turkcell Kurumsal Hizmetler Müşteri Hizmetleri'ne ilgili hata mesajını, şirket adınız ve EkipMobil sistemine tanımlatmış olduğunuz kurumsal bir hattınızı iletmeniz gerekir.
* Detaylı fatura istediğiniz takdirde bu servis ile kullanmış olduğunuz kısa mesaj servis detaylarınızı ve EkipMobil aylık sabit ücretinizi görebilirsiniz.
* Servis ücreti için indirimli saat uygulaması yoktur.
* Servis sadece yurt içinde kullanılabilir.
* EkipMobil servisi sadece kurumsal müşterilerimizin hizmetine sunulmuştur.
* Bireysel müşteriler için bir kullanım alanı bulunmaz.
* Şirketi olduğunu söyleyerek bu servisten yararlanmak isteyen şahıs aboneleri, hatlarını şirketlerine devrederek, servisten yararlanabilirler.
* Ekibe üye olacak saha ekibi sayısı konusunda üst sınır yoktur. Şirket istediği kadar çalışanı üye yapabilir. Fakat internetten izleyicilerle ilgili olarak üst sınır vardır. Şirket hat sayısı 100 ve altı olan şirketler için azami 5 internet kullanıcısı, 101 ve üzeri hat sayısı için azami 10 İnternet kullanıcısı tanımlanabilir.
* EkipMobil abonelik taahhütnamesinin ıslak imza ile onayını almamız gerektiğinden telefonla ve faksla abonelik yapılamıyor.
* EkipMobil servisi sistemine yönelik şifre değişikliği işlemi, EkipMobil servisinde sistem yöneticisi olan kişiden gerekli teyitler alındıktan sonra müşteri hizmetleri tarafından yapılabilir.
* EkipMobil ad değişikliği ve yeni hat eklemek için ıslak imza ile onayını almamız gerektiğinden telefonla ve faksla değişiklik yapılamaz. EkipMobil'e yeni hat ekleme işlemi ayrıca EkipMobil uygulaması üzerinden şirket yetkilisi tarafından da gerçekleştirilebilir.
* EkipMobil kurumsal bir servistir ve sadece o kurum/şirket için geçerlidir, devredilemez.
* Servis, iptal başvurusundan bir sonraki fatura döneminde iptal edilir.
* Servis bütün GSM kapsama alanında geçerlidir; ancak şu anda internetten erişilen haritalarda Adana; Ankara; Antalya; Bursa; Denizli; Diyarbakır; Gaziantep; Hatay; İstanbul; İzmir; İzmit; Kayseri; Konya; Mersin; Muğla; Sakarya; Samsun, Trabzon, Edirne ve Kırklareli, il merkezlerininin ve Alanya; Kemer, Ayvalık; Edremit, Erdek, Kumla, Bodrum, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Çorlu ve Çerkezköy ilçe merkezlerinin detaylı haritası ve Türkiye'nin genel haritası mevcuttur.
* İnternet bağlantısı bu servis için şarttır. İnternete girilirken proxy'den geçiliyor ise proxy adresleri tanımlanmalıdır. Eğer firewall var ise, gerekli portların doğru adrese açılması lazımdır. Bu portlar 8901; 8902; 443 olup, 212.252.169.236' ya açılmalıdır.
* Geçmişe yönelik bir ay süreye kadar servisle ilgili raporlar sistemden çekilebilir. Buna mesajlaşma ile ilgili olanlar da dahildir.
* Sistemde çalışanların hareketlerini gösteren raporlar geçmişe yönelik bir ay süreye kadar sistemin sunulduğu siteden anlık olarak izlenebilir. Kurumlar aylık olarak aldıkları raporları saklayarak arşivleyebilirler.

 
Numara taşıma uygulaması iyi geldi
25/11/2008
Kasım ayında başlayan "numara değiştirmeden, operatör değiştirebilme" uygulaması, GSM sektöründeki rekabeti zirveye taşıdı...

Taşınan numara sayısı 200 bini geçti
25/11/2008
9 Kasım tarihinde başlayan numara taşınabilirliği uygulaması üzerinden 15 gün geçmesine rağmen taşınan numara sayısı 200 bini geçti....

Numara taşımada bir ilk gerçekleşti
16/11/2008
Dünya uygulamalarında hakim operatörden abone çıkışının yaşandığı numara taşınabilirliğinde Türkiye’de farklı bir sonuç ortaya çıktı...

Numara Taşınabilirliğinden Turkcell Kârlı Çıktı
14/11/2008
Numara Taşınabilirliği’nin ilk 5 gününde tüketicilerin tercihi...

Turkcell numara taşıma verilerini açıkladı
14/11/2008
Telekomünikasyon Kurumu verilerine göre numara taşınabilirliğinin başladığı 9 Kasım tarihinden bugüne 100 binden fazla numara taşındı. Turkcell’in açıkladığı verilere göre numarasını taşıyan 100 bin abonenin...

3 Günde 37 Bin Abone Numarasını Taşıdı
13/11/2008
Telekominikasyon Kurumu tarafından 9 Kasım'da gece yarısı itibariyle uygulamaya giren ...

Vodafone ve Avea İlk Aboneyi Turkcell’den, Turkcell de Avea’dan Aldı
11/11/2008
Cep telefonu operatörleri Vodafone ile Avea ilk taşıma işlemini pazarın lideri Turkcell’den yaptı....

Numara taşımaya rekor başvuru
10/11/2008
Önceki gün başlayan numara taşınabilirliği uygulamasına ilk gün itibariyle rekor bir başvuru gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, dün saat 12.00 itibariyle..

Tüm Haberler